Budowa linii tramwajowej w Toruniu znalazła się wśród finalistów Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Balzola Polska i INTOP sp. z o.o., dla której TINES zapewnił materiały do sprężystego mocowania szyny. Dostarczona żywica poliuretanowa TINES Polyrail 50 ma szerokie zastosowanie w ciągłym i punktowym mocowaniu szyny, m.in. w zielonych torowiskach tramwajowych. Cieszymy się z naszego o wkładu w wielkie osiągnięcie naszych partnerów biznesowych.
Celem organizowanego po raz dwudziesty ósmy ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” było wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych – modernizacji oraz nowych obiektów – wyróżniających się szczególnymi walorami. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować i wspierać działania mające na celu ratowanie obiektów i budowli dziedzictwa narodowego. Promują również modernizacje, przebudowy, rewitalizacje terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie Sp. z o. o. przy współudziale Związku Powiatów Polskich i Polskiej Izby Budownictwa
Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesne technologie i rozwiązania projektowe, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, stosowanie innowacyjnych materiałów, wysokie efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, zachowanie pierwotnych walorów budowli i ochronę dóbr kultury współczesnej.
Do konkursu można było zgłaszać obiekty i budynki, których modernizacje i budowy zakończyły się do I kwartału 2024 r. Organizatorzy przewidzieli dwie podstawowe kategorie obiektów: Nowy Obiekt i Modernizowany Obiekt. W każdej z tych kategorii można było zgłaszać obiekty drogowe, elewacje i termorenowacje, hotelarsko-turystyczne, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, mieszkalne, mostowe, ochrony środowiska, obszary i zespoły urbanistyczne, przemysłowe i inżynieryjne, sakralne, szkolnictwa, tereny zieleni, użyteczności publicznej, wnętrza, zabytkowe, nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej.
Z zakwalifikowanymi obiektami można zapoznać się na interaktywnej mapie Polski na stronie www.modernizacjaroku.org.pl. Prezentację budowy linii tramwajowej można obejrzeć tutaj: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/4024/object/4119/budowa-nowej-linii-tramwajowej-w-toruniu
Tegoroczna edycja konkursu zakończyła się 27 września 2024 r. Galą Finałową w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wręczono statuetki i dyplomy. W ramach uroczystego wydarzenia, przygotowano również wystawę ukazującą wszystkie nagrodzone inwestycje. Budowa nowej linii tramwajowej zdobyła główną nagrodę w kategorii „Obiekty infrastruktury drogowej”. Statuetkę dla zwycięzcy odebrał Zastępca Prezesa Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama.
O budowie linii tramwajowej:
Budowę linii realizowano w latach 2021-23 w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. To jedna z największych inwestycji w mieście w ciągu ostatnich lat. Jej celem było stworzenie komfortowego połączenia północnej części Torunia (Wrzosy, Koniuchy, tzw. Jar) ze wschodnimi i zachodnimi rejonami miasta. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, a realizacją zadań zajmował się Miejski Zakład Komunikacji.
Prace trwały 697 dni i oprócz budowy linii tramwajowe, objęły także przebudowę układu drogowego oraz powstanie fragmentu tzw. Trasy Staromostowej, która ma przejąć ruch w kierunku północnym.
Dzięki inwestycji w Toruniu przybyło niemal 13 tys. metrów toru pojedynczego torowiska, w tym 5,2 tys. mtp torowisk porośniętych roślinnością. Na trasie powstało 27 platform przystankowych, w tym 14 zielonych. Duży nacisk położono także na zieleń. Inwestycja uwzględniała nasadzenia wzdłuż linii nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin. Na ul. Watzenrodego pozostawiono korytarz dla nietoperzy oraz zasadzono w tym rejonie łąki kwietne.
Po wybudowaniu nowej trasy długość torów tramwajowych w Toruniu wzrosła o ok. 25 procent, a mieszkańcy zyskali dwie nowe linie tramwajowe: nr 3 na trasie Motoarena – Heweliusza i nr 6 – na trasie Olimpijska – Heweliusza. Daje to pasażerom możliwość korzystania z nowych, wygodnych połączeń, a komfort przejazdu znacznie wzrósł. Linia nr 3 to dystans 10,5 km pokonywany w 33 minuty, a linia nr 6 – najdłuższa linia w mieście – liczy 13,75 km, a czas przejazdu zajmuje 38 minut.
Uruchomienie nowego odcinka wzbogaciło ofertę przewozową na pozostałych trasach, m.in. na trasie wschód – zachód, umożliwiając dogodny dojazd mieszkańcom zarówno do centrum miasta, jak i na północ.
Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę i od początku cieszy się wśród pasażerów popularnością. Z szacunkowych danych wynika, że przez rok funkcjonowania z nowo utworzonych linii nr 3 i 6 skorzystały łącznie ponad trzy miliony pasażerów!
Nowa linia tramwajowa jest jednocześnie objazdową galerią sztuki. 10 wiat na trasie to Przystanki Dobrej Energii, które zostały zaaranżowane przez toruńskich artystów, by wprawiać pasażerów w dobry nastrój. Na trasie znajduje się też przejazd kolejowo-drogowo-tramwajowy, a zastosowane rozwiązanie jest jedynym takim w Polsce.
Łączny koszt inwestycji to ponad 211 mln zł. Ponad 72% wydatków kwalifikowalnych pozyskano z Unii Europejskiej. Beneficjentem była Gmina Miasta Toruń, a inwestycję zrealizował Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Głównym wykonawcą było konsorcjum firm Balzola Polska oraz Intop Warszawa.
Przeczytaj również
Kompleksowe rozwiązania konstrukcyjne i systemy nawierzchni bezpodsypkowych dla kolei, zapewniające skuteczną izolację wibroakustyczną i gwarancję trwałości: na tory szlakowe, obiekty inżynieryjne – mosty, wiadukty, tunele oraz przejazdy kolejowo-drogowe.
Kompleksowa oferta trwałych materiałów do budowy torowisk tramwajowych, pozwalających na obniżenie poziomu wibracji i hałasu w otoczeniu trasy.
Kompleksowa oferta trwałych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych do budowy nawierzchni torów metra, pozwalających na redukcję poziomu wibracji i hałasu w tunelach.